Backlink, web sitenizin organik olarak google dan trafiğini artırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli SEO (Search Engine Optimization) sıralama faktörlerinden birisidir. İçeriğin yanı sıra Backlink’lerin, web sitelerinin arama motorlarında sıralanmasında kullanılan en önemli faktörlerden biri olduğu 2016 yılında Google’ın kendisi tarafından doğrulanmıştır.

Ancak SEO‘da yeniyseniz veya kendi işinizi yönetiyorsanız ve trafiğinizi arttırmaya çalışıyorsanız, muhtemelen backlink’lerin ne olduğunu ve neden bu kadar önemli olduklarını bilmiyorsunuzdur. Backlink Nedir? Backlink Çeşitleri ve Önemi hakkındaki yazımızı okumaya devam edebilirsiniz, bilmeniz gereken her şeyi paylaşacağız.

 

Backlink Nedir? Neden Önemlidir?

Backlink, önemli bir sıralama faktörüdür ve Google’da daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız görmezden gelemeyeceğiniz bir faktördür. Backlink başlı başına geniş bir SEO alanıdır ve yalnızca bu alana odaklanan birçok uzman bulunmaktadır. Backlinklerin çok konuşulduğunu görüyorsunuz ve web sitelerinizin iyi bir sıralamaya sahip olması için önemli bir alan olduklarını inkar etmek mümkün olmadığıda açıktır. Ama neden?

 

Backlink Nedir? Backlink Çeşitleri ve Önemi 1 | Kemal Acar

 

Backlink Türleri

Backlink kendi içerisinde bir kaç farklı türe sahiptir. Aşağıda bu backlinklerle ilgi bilmeniz gereken bilgilerden bahsedilmiştir.

1.NoFollow Backlinkler

Bağlantının güvenilir bir kaynak olduğundan şüpeleriniz varsa yada verdiğiniz bağlantıya kefil olmak istemiyor ancak yine de ona bağlanmanız gerekiyorsa nofollow bağlantı verebilirsiniz. Google’ı ve diğer arama motorlarını bilgilendirmek için rel=”nofollow” özelliğini kullanabilirsiniz.

Nofollow bir bağlantı şu şekilde gözükür:

Örnek: <a href=”https://www.kemalacar.com/” rel=”nofollow”>Bu bir nofollow bağlantıdır</a>

Eskiden Google nofollow bağlantıları arama algoritmasında kullanılacak bir yönerge olarak görmezdi, ancak Google Eylül 2019’dan sonra bunun değiştiğini ve nofollow bağlantılarında iz olarak değerlendirileceğini açıkladı.

 

2.DoFollow Backlinkler

Basitçe söylemek gerekirse, takip edilen bir bağlantı ve aynı zamanda güven aktaran bir bağlantıdır. Nofollow bağlantı özelliğininin tam tersidir.

Takip Edilen DoFollow bir bağlantı şu şekilde gözükür:

Örnek: <a href=”https://www.kemalacar.com/” rel=”dofollow”> bu dofollow bir bağlantıdır </a> (ayrıca rel=” ” kısmını boş bırakırsanız varsayılan olarak arama motoru botları dofollow olarak görür.)

 

3.Sponsored ve Ücretli Backlinkler

Bazen içeriğinizin bir parçasını tanıtması veya ürünlerinizden birinin incelemesini yayınlaması için bir blog yazarına veya kuruluşa ödeme yapabilirsiniz. Bir bağlantı karşılığında para, ürün veya hizmet el değiştirdiyse, Google’ı bilgilendirmek için rel=”sponsored” özelliği eklenmelidir.

Bir uyarı kelimesi olarak, başka bir siteden web sitenize takip edilen bir bağlantı almak için para ödemek veya hediye vermek Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri‘ni ihlal eder ve sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını olumsuz yönde etkileyebilir. rel=”sponsored” Özelliği, sitenizin bu bağlantılardan olumsuz etkilenmesini önler.

Sponsored bir bağlantı şu şekilde gözükür:

Örnek: <a href=”https://www.kemalacar.com/” rel=”sponsored”> bu sponsored bir bağlantıdır </a>


4.UGC Backlinkleri

2019’da kullanıma sunulan yeni özelliklerden bir başkasını kullanan UGC (Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik) bağlantıları, forumlardan ve blog yorumlarından gelen bağlantılardır. UGC özelliği, Google’a bağlantının site yöneticisi tarafından değil bir kullanıcı tarafından yerleştirildiğini bildirir.

UGC bağlantısı şu şekilde gözükür:

Örnek: <a href=”https://www.kemalacar.com/” rel=”ugc”> bu UGC bir bağlantıdır </a>

 

 

Backlink Nedir? Backlink Çeşitleri ve Önemi 2 | Kemal Acar

 

Arama Motorlarında Sıralamanızın Yükselmesine Yardımcı Olur

Backlinkler Google’da ve diğer arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur. Sitenize bağlantı veren harika backlinkler olmadan, sektörünüzde güvenilir bir otorite olduğunuzu göstermeye yardımcı olan en önemli sıralama faktörlerinden birini kaçırmış ve bu nedenle temel arama terimleri içinde en üst sırada yer alamamış olursunuz.

Google’ın Yeni İçerikleri ve Siteleri Bulmasının Bir Yoludur

Google’ın örümcekleri (Googlebot), web’de yeni sayfalar bulmak için bağlantıları kullanır – bu, içeriğin keşfedilme, taranması ve dizine eklenmesinin ana yollarından biridir. Bağlantıları önemi de Google’ın web’de gezinme şeklidir. Güvenilir bir kaynaktan gelen bir bağlantı, içeriğinizin Google tarafından daha hızlı dizine eklenmesine yardımcı olur, yani daha hızlı arama motoru sıralamasına girersiniz.

Güvenirliliğinizi ve İtibarınızı Artırırlar

İtibarlı ve güvenilir kaynaklardan gelen iyi backlinkler, SEO açısından daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur, aynı zamanda bir işletme olarak güvenilirliğinizi ve itibarınızı artırmanıza da yardımcı olabilir. Şöyle düşünün yeni bir teknoloji girişimisiniz, çok fazla kişinin işletmenizi bilmemesi bir şansınız olduğunu gösterir. Bu nedenle, bazı basın haberleri ve teknoloji sitelerinden backlinkler almayı başarırsanız bundan ciddi bir güvenilirlik artışı elde edersiniz. Daha sonrasından saygın sitelerden bu backlinkleri almaya devam ederseniz bu sizin hakkınızda konuşan ve web sitenize trafik gönderen ciddi bir endüstri otorsitesi oluşturmaktadır.

Web Sitenizin Backlinklerini Kontrol Etme

Backlink almak, site dışı SEO stratejisi planlamak ve web sitenize daha iyi backlinkler almak için kullanabileceğiniz taktikleri planlamak, rakiplerinizin backlink stratejilerinden nasıl performans aldıklarını görmek veya sadece sektördeki rakiplerinizi tespit etmek ve backlink profiliniz hakkında öncelikle fikir edinmeniz gerekir.

Hem kendi backlink profilinizin hem de rakiplerinizi tespit edebilmek için kullanabileceğiniz birkaç farklı araç vardır. Bu araçlarla ilgili daha fazla bilgi için “10 En İyi SEO Analiz Raporları ve Web Sitesi Denetim Aracı” bağlantısına tıklayıp içeriğe göz atabilirsiniz.

Backlink Nedir? Backlink Çeşitleri ve Önemi 3 | Kemal Acar

Yaygın Backlink Efsanelerini Çürütüyoruz

Backlink, son 10 yılda önemli ölçüde değişti, ancak site dışı seo alanında en iyi sıralama ölçütü hala backlinklerdir. Bununla birlikte gelen bir takım şehir efsaneleride türetilmiştir. Hadi gelin bunlardan bir kaç tanesini inceleyelim.

1. Ne Kadar Çok Backlink Alırsanız Sıralamanız O Kadar Yükselir

Bu efsanenin nereden geldiğini anlamak zor olmasa gerek, ancak bu illede doğru olduğu anlamına gelmemektedir. Daha önce değindiğimiz gibi her backlink eşit değerde değildir ve bir gazeteden veya sektördeki en iyi site yayınından gelen iyi bir backlink, ilgisiz gönderilerdeki blog yorumlarından yüzlerce düşük kaliteli backlinklere değer olabilir. Backlink almak sadece bir sayı oyunu değildir. Geniş ölçekte kaliteli backlinkler almanız gerekir. Bununla birlikte kaliteli backlinklerin sayısı ile daha yüksek sıralamalar arasında güçlü bir ilişki vardır, ancak yalnızca sayılara odaklanma tuzağına düşmemeniz gerekiyor çünkü bu, yardımcı olmaktansa sitenizin oteritesine zarar verip, sıralamanızda düşüşe yol açabilir.

2. NoFollow Backlink Almak İçin Uğraşmamalısınız

Bu yaygın bir düşüncedir, ancak çoğu zaman doğru olmayabilir. Geçmişte nofollow backlinklerin SEO performansınız üzerinde bir etkisi olmuyordu, ancak Eylül 2019’da Google bunun bir yönerge değil, artık bir iz olduğunu açıkladı.

Google, tüm harici bağlantılara otomatik bir nofollow uygulayan bazı gazete ve içerik sitelerini göz önünde bulundurarak ve nofollow niteliğine sahip backlinkleri izlemeyi seçebilir. Bunun dışında nofollow backlinkler sitenize trafik çekebilir ve sitenizin otoritesini artırabilmektedir.

Backlinkler alakalı olduğu ve güvenilir kaynaklardan geldiği sürece, bir backlink’i nofollow niteliğinde diye önemsiz görmemek gerekiyor.

3. Backlink Satın Almak Sıralamanızı Yükseltmenin En Hızlı Yoludur

Backlink satın almamalısınız (veya bir backlink karşılığında ücretsiz ürünler hediye etmemelisiniz) çünkü bu Google’ın web yöneticisi yönergelerini doğrudan ihlal etmek anlamına gelir ve bunu yapmak sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilir ve hatta Google tarafından ceza bile alabilirsiniz.

Bir backlink almanın yanı sıra başka nedenlerle içeriğe sponsor oluyorsanız ‘ rel=”sponsored” ‘ özelliğini kullanmanız gerekiyor.

4. Çok Fazla Bağlantı Alırsanız Google’dan Ceza Alırsınız

Kısa bir süre içinde çok fazla backlink alırsanız sitenizin ceza almasına neden olacağına dair asırlık bir efsane var, ama “Ne kadar çok backlink alırsanız sıralamanız o kadar yükselir” efsanesi gibi, bu efsane de kesin olarak doğru değildir. Birkaç gün içinde benzersiz yayınlardan editoryal olarak yerleştirilmiş yüzlerce backlink alan bir PR kampanyası başlattığınızı hayal edin. Bir ürün duyurusu, araştırma çalışması, viral içerikler vb. bu sadece viral olmanın doğasıdır ve bundan dolayı kesinlikle cezalandırılmazsınız. Kaliteli backlinkler oluşturduğunuz sürece, çok fazla backlink alma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu efsane, doğal olmayan backlinkler satın alanlardan gelmektedir.