Ulaşılamayan site içi ve site dışı linkler başa beladır . Tarama hataların ve kırık linklerin sayılarının artması hem google tarafından hoş karşılanmaz hem de seo açısından oldukça olumsuz bir durumdur. İnternet sitenizde gerek daha önceki konuları silmek gerekse yazılımsal sebeple oluşan bağlantı hatalarını tespit etmek ve bu hataları gidermek için umarım yazımızdan faydalanabilirsiniz. Bahsedeceğimiz bu araçlar sitenizin kırık link ( broken link ) tespitini yaptığı gibi sitenizden çıkış yapan bağlantıların ( external ) durumunu da kontrol ediyor.

Kırık link nedir ?

Bir internet sitesinde her hangi bir sebeple ulaşılamayan , hata veren sayfalardır. Ulaşılamayan hata veren site içi bağlantıların artması kullanıcı deneyimini ve dolayısı ile seo başarısını olumsuz şekilde etkileyen durumlardandır.

Kırık site içi linkler nasıl düzeltilir ?

Öncelikle kırık bağlantının sebebini bulmalısınız. Ulaşılamayan kırık link site içi mi site dışı bir link mi bunu tespit ettikten sonra site dışı bağlantı ise araştırma yaparak yeni site adresi ile değiştirebilirsiniz. Silinme , url değişikliği gibi sebepler ile ulaşılamayan site içi linkleri de bu analizler sayesinde tespit ederek çözümleme yoluna gidebilirsiniz.

Kırık bağlantılar nasıl bulunur ?

https://validator.w3.org checklink bu adresten taramayı yapabilirsiniz. W3C sitesini sadece html hatalarını kontrol eden analiz sistemi ve kod doğrulama amaçlı olarak kullanılmıyor. Bugün (2012 W3c Validation sitesini dolaşırken başka bir hizmetini daha buldum ,bence çok hoş üstelik ücretsiz. Bu hizmet sitenizdeki bağlantı çıkışlarını analiz ederek ulaşılamayan bağlantı var mı yok mu onları tespit etmeye yarıyor

Sitenizde eğer wordpress tabanlı bir site kullanıyorsanız https://wordpress.org/plugins/broken-link-checker/ eklentisi ile kırık link kontrolü işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Sitenizde yer alan kırık linkleri düzelterek kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz. Son olarak ta iyi bir crawler ve site içi hataları tarama yazılımı olan Xenu programı ile de detaylı bir tarama yaptırabilir site içi ve site dışı broken link ( kırık link ) tespiti yapabilirsiniz.

 

En büyük site içi problemlerden biri olan tarama hataları ve sitenizde çalışmayan url leri tespit ederek analiz yoluna gideceğiniz araçlar aşağıda listelenmiştir: